مرکز بهداشت شهرستان کیار
۱۳۹۹/۱/۲۲
1398/09/14
جلسه استراتژيك ملي كنترل عفونت اچ اي وي در فرمانداري شهرستان كيار
جلسه استراتژيك ملي كنترل عفونت اچ اي وي در فرمانداري شهرستان كيار
برنامه ملي چهارم استراتژيك كنترل ايدز، گام ارزشمندي در جهت سلامت جامعه

اجراي برنامه ملي چهارم استراتژيك كنترل ايدز را گام ارزشمندي در جهت سلامت جامعه عنوان كرد و گفت: سازمان هاي مردم نهاد مي توانند در شناسايي و كمك به افراد بيمار مبتلا به اچ.آي.وي بسيار موثر باشند.

: با تدوين و تنظيم برنامه ملي چهارم استراتژيك كنترل ايدز براي سالهاي 94 تا 98 توانستيم موضوع اعتياد تزريقي را تا حدودي در كشور كنترل نمائيم اما اين آمار به صفر نرسيده است.
نشانه هاي بيماري عفوني ايدز در جوانان بويژه در جوانان و زنان به مسئله اي مهم تبديل شده كه اگر در اين راستا برنامه مشخص و مدوني ارائه و دنبال نشود، تبعاتي را به همراه دارد، يادآورشد: در گذشته شعار "پيشگيري مقدم بر درمان" مطرح بود در حاليكه درمان يكي از راه هاي پيشگيري از اين بيماري عفوني است.: سازمان هاي مردم نهاد مي توانند در شناسايي و كمك به افراد بيمار مبتلا به اچ.آي.وي بسيار موثر باشند.: اجراي برنامه ملي چهارم استراتژيك كنترل ايدز مي تواند گام ارزشمندي در جهت سلامت جامعه بردارد.
 
**** آموزش و اطلاع رساني واكسن بيماري اچ.آي.وي
با اجراي برنامه ملي چهارم استراتژيك كنترل ايدز، طي ده سال آينده بايد 90 درصد از افراد مبتلا به اين بيماري عفوني شناسايي و تحت درمان قرار بگيرند.
با اشاره به اينكه بيماري اچ.آي.وي در كشور طي سه مرحله (سطح پائين، متمركز و اپيدميك) شناسايي مي شود، افزود: كشور ما هم اكنون در مرحله متمركز قرار دارد و اگر اصلاح نشود، وارد مرحله اپيدميك خواهيم شد.
16.5 درصد معتادان در اثر تزريق به بيماري عفوني اچ.آي.وي دچار شده اند، يادآورشد: بخش اصلي اين بيماري عفوني، رفتارهاي پرخطر است اما بايد انگ زدايي در جامعه صورت پذيرد.: دشمنان از قسمت هاي مختلفي همچون شبكه هاي اجتماعي، ماهواره ها و ... روابط نامشروع جنسي را بويژه در بين جوانان رواج مي دهد.
تعداد زيادي از مبتلايان به بيماري عفوني اچ.آي.وي از ابتلاي خود به اين بيماري خودآگاهي نداشته و از خدمات بي بهره اند، خاطرنشان كرد: هنوز هيچ واكسني براي بيماري عفوني اچ.آي.وي كشف نشده است اما آموزش و اطلاع رساني مي تواند واكسن اين بيماري باشد.
 
**** تسريع بخشيدن آموزش و اطلاع رساني به عموم مردم بويژه جوانان: در چهاردهمين شوراي عالي سلامت و امنيت غذايي و دومين جلسه هيات دولت در اسفندماه94، كميته كنترل و مبارزه با بيماري ايدز تصويب شد.: در همان جلسه مقرر گرديد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به منظور كاهش خطر انتقال ويروس ايدز با همكاري وزارتخانه ها و سازمان ها نسبت به راه اندازي كارگروه تخصصي كنترل و مبارزه با بيماري عفوني اچ.آي.وي طي برنامه اي مدون اقدام نمايد.
وي ضمن تشريح اهداف اين كارگروه، يادآورشد: كميته كشوري SIP به منظور پايش و ارزيابي اقدامات كارگروه هاي استاني هر سه ماه يكبار برگزار مي شود.
، آموزش و اطلاع رساني؛ تاسيس سلامت خون و پيشگيري از انتقال تزريقي و كاهش آسيب؛ پيشگيري از انتقال جنسي؛ تشخيص،مراقبت و درمان STI؛ پيشگيري از طريق انتقال مادر به كودك؛ مراقبت و درمان افراد مبتلا به اچ.آي.وي؛ حمايت و توانمندسازي از جمله استراتژي هاي اين كارگروه است.
تسريع بخشيدن آموزش و اطلاع رساني به عموم مردم بويژه جوانان، داوطلبين اهدا خون، جمعيت حاشيه نشين،كاركنان مراكز كارگري، پناهندگان و ... تاكيد كرد و گفت: در برنامه استراتژي، كميته هاي فني همچون پايش و ارزشيابي، حمايت و توانمندسازي، كاهش آسيب، آموزش و اطلاع رساني، مراقبت و درمان شكل گرفته است.
 
****

 

تعداد بازدید:
4
نویسنده:
amirali nategh
منبع:
مبارزه با بيماريها
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شلمزار، بلوار شهدا ،شبكه بهداشت شهرستان كيار
كدپستي :8837153113        تلفن : 32624221 -038
دور نگار : 32622615 -038
تاریخ بروز رسانی 1399/01/22
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal