مرکز بهداشت شهرستان کیار
۱۳۹۹/۵/۲۰
1397/02/25
خدمات بررسي dmft دانش آموزان وانجام وارنيش دنداني در مدارس شهرستان كيار
خدمات بررسي  dmft  دانش آموزان وانجام وارنيش دنداني در مدارس شهرستان كيار
 

اين طرح در زمان ثبت نام دانش آموزان در پايه ششم ابتدايي اجرا مي‌شود تا دانش آموزان دهان و دنداني عاري از پوسيدگي داشته باشند؛ يعني اگر مشكلي وجود داشته باشد پيش از ورود آنها به اين مقطع برطرف شود. حدود يك ميليون و 200 هزار دانش آموز به مقطع ششم در سراسر كشور وارد مي‌شوند كه با اجراي اين برنامه قرار است معاينه شوند و نيازهاي درماني دهان و دندان آنها مشخص و برطرف شود.

اين دانش آموزان بعد از معاينه و در صورت لزوم به مراكز درماني ارجاع داده مي‌شوند. آنها مي‌توانند به مراكز درماني مورد نظر خود مراجعه كنند يا به مراكزي كه ما آماده كرده‌ايم معرفي مي‌شوند و خدمات لازم را دريافت مي‌كننددر حال پيگيري هستيم كه دانش آموزان براي اين خدمات كه شامل كشيدن، پركردن، فيشورسيلانت و جرمگيري است، اگر اين طرح موفق بود يك پايه ديگر نيز به آن اضافه مي‌كنيم تا طي برنامه‌اي چهارساله تا پايان سال 1400 اين اقدامات را در مقطع ابتدايي كامل كنيم. در حال حاضر خدمات پيشگيري شامل معاينه، وارنيش فلورايد و آموزش در مقطع ابتدايي ارائه مي‌شود. بسته خدمتي دانش آموزان در روستاها يعني خدمات ترميمي براي دندان‌هاي شيري و دائمي، كشيدن، فيشورسيلانت، جرمگيري، فلورايدتراپي و پالپوتومي به صورت رايگان ارائه مي‌شود. اين طرح از سال 94 و همزمان با شروع طرح تحول سلامت دهان و دندان آغاز شده است. با همكاري سازمان بيمه سلامت توانستيم اين طرح را در قالب بيمه روستاييان بياوريم كه در حال حاضر براي كل جمعيت دانش آموزان روستايي انجام مي‌شود.

در شهر فقط دندان شش براي دانش آموزان تحت پوشش بيمه قرار دارد كه آن هم با پرداخت 30 درصد فرانشيز انجام مي‌شود؛ به همين دليل اگر قرار است خدمات درماني در شهرها نيز انجام شود، بايد منابع آن را تدارك ببينيم تا اين خدمات درماني در طول اين چهارسال به صورت كامل به دانش آموزان ابتدايي ارائه شود.

رئيس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت درباره وضعيت پوسيدگي دندان‌هاي دانش آموزان در كشور گفت: شاخص Dmft كه نشان دهنده تعداد دندان‌هاي پرشده، كشيده و پوسيده است، پيش از اجراي اين طرح در كودكان 12 ساله 2.09 بود كه با اجراي آن در حال حاضر به 1.84 كاهش پيدا كرده است. برنامه ريزي كرده‌ايم تا پايان سال 1400 اين شاخص  به يك  برسد؛ يعني در دهان هر بچه 12 ساله يك دندان پوسيده، پر شده يا كشيده شده وجود داشته باشد كه در حال حاضر دو دندان است.

 

تعداد بازدید:
6
نویسنده:
amirali nategh
منبع:
دهان ودندان
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس : شلمزار، بلوار شهدا ،شبكه بهداشت شهرستان كيار
كدپستي :8837153113        تلفن : 32624221 -038
دور نگار : 32622615 -038
تاریخ بروز رسانی 1399/05/20
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal